Se încarcă...
Ești aici  Acasă  >  Agricultură  >  Articol curent

Singura modalitate prin care poți face lucruri extraordinare este să iubești profund ceea ce faci [FOTO]

Prin   /  02/12/2016  /  Nici un comentariu  /   189

Totalurile concursului raional „Cea mai bună organizare şi desfăşurare a lucrărilor agricole în anul 2016”

15272335_853201508115962

Totalurile concursului raional  „Cea mai bună organizare şi desfăşurare a lucrărilor agricole în anul 2016”

1.1.Întreprinderile agricole, care au obţinut cele mai bune rezultate la înfăptuirea lucrărilor agricole în perioada aprilie-iunie:

Grupă I

Locul I – SRL „Grildos-Agro” (director Grigore Lupașcu), premiu – 1200 lei;

Locul II – SRL „Cubvas-Agro” (director Vasile Cubei),  premiu – 1000 lei;

Locul III – SRL „WeTrade-Agro” (director Ion Echim), premiu – 800 lei;

Grupă II

Locul I – SRL „Zgura-Agro” (director Mihail Nedelciuc), premiu – 800 lei;

Locul II – SRL „Dimazcom Nord” (director Mihail Mazurchevici), premiu – 700 lei;

Locul III – SRL „Bursemcom” (director Ala Burlacu), premiu – 600 lei;

Grupă III

Locul  I – GȚ „Cebotari Eugenia” (director Anatolie Nicu), premiu – 600 lei;

Locul II – SRL „Agroelit” (director Mihail Bostan), premiu – 500 lei;

Locul III – CAP „Sof-Agro-Prezent” (președinte Liuba Babără), premiu – 400 lei.

 

1.2.  Întreprinderile agricole care au obţinut cea mai înaltă productivitate la recoltarea cerealelor:

Grupa I, suprafața peste 600 ha:

Locul I – 50,0 ch/ha,  SA „Kelley-Grains” (director Gheorghe Caradjov), premiu -1200 lei;

Locul II – 46,48 ch/ha, SRL „Valea Sofiei” (director Ion Babără), premiu – 1000 lei;

Locul III – 45,00 ch/ha, SRL „Petreanca-Agro” (director Chiril Darii), premiu – 800 lei;

Grupa II, suprafața 300 – 600 ha:

Locul I – 56,53 ch/ha,  SRL „Bursemcom” (director Ala Burlacu),  premiu  – 1000 lei;

Locul II – 51,46 ch/ha, SRL „Dimazcom-Nord” (director Mihail Mazurchevici), premiu – 800 lei;

Locul III – 49,61ch/ha,  SRL „Zgura-Agro” (director Mihail Nedelciuc), premiu – 600 lei;

Grupa III, suprafața 100 – 300 ha:

Locul I – 50,18 ch/ha,  SRL „Climcom Invest Grup” (director  Gheorghe Climauțan) premiu – 800 lei;

Locul II – 47,60 ch/ha, SRL „Agroelit” (director Mihail Bostan), premiu – 600 lei;

Locul III – 40,64 ch/ha,  SRL „Agrofields” (director Victor Burlacu), premiu – 400 lei.

 

1.3. Întreprinderile agricole care au obţinut cea mai înaltă productivitate la recoltarea porumbului:

Grupa I, suprafața peste 300 ha:

Locul I – 53,4 ch/ha,  SRL „AGRO-SZM” (director Victor Hropotinschi), premiu – 1000 lei;

Locul II – 53,0 ch/ha, SRL „WeTrade Agro” (director Ion Echim), premiu – 800 lei;

Locul III – 30,0 chg/ha, SRL „Cubvas -Agro” (director Vasile Cubei) premiu – 600 lei;

Grupa II, suprafața  100- 300 ha;

Locul I – 54,5 ch/ha, SRL „Dimazcom Nord” (director  Mihail  Mazurchevici), premiu  – 1000 lei;

Locul II – 36,5 ch/ha, SRL  „Valea  Sofiei”  (director  Ion  Babără), premiu – 800 lei;

Locul III – 34,3 ch/ha, SRL „Mihailena-Agro” (director Eugenia Chilari), premiu –  600 lei;

Grupa III, suprafața  50 – 100 ha:

Locul I – 57,6 ch/ha,  SRL „Bursemcom” (director Ala  Burlacu), premiu –  600 lei;

Locul II – 53,0 ch/ha,  SRL „Zgura  Agro” (director Mihail Nedelciuc), premiu   –  400 lei;

Locul III – 50,0 ch/ha,  SRL „Dealul Ochiulalbean” (director Victor Zbancă), premiu – 200 lei.

 

1.4. Întreprinderile agricole  care au obținut cea mai  inaltă roadă de floarea soarelui:

Grupa I, suprafață peste 100 ha;

Locul I  – 26,5 ch/ha,   SRL „WeTrade Agro” (director Ion Echim), premiu – 1200 lei;

Locul II – 25,8 ch/ha,   SRL „Bursemcom” (director Ala Burlacu), premiu  – 1000 lei;

Locul III – 23,1ch/ha,  SRL „Dealul Ochiulalbean” (director Victor Zbancă), premiu – 800 lei;

Grupa II, suprafața 100 – 300 ha;

Locul I – 25,6 ch/ha, SRL „ClimComInvest Grup” (director Gheorhge Climăuțan) – 1000 lei;

Locul II –  20,4 ch/ha  SRL „Noch Impex” (director Hariton Murzac), premiu – 800 lei;

Locul III -19,0 ch/ha, SRL „Drochianca” (director Ion Marcu), premiu – 600 lei.

 

1.5. Întreprinderile agricole care au obţinut cea mai înaltă productivitate la recoltarea sfeclei de zăhar:

Grupa I, suprafaţa peste 300 ha:

Locul I – 333 ch/ha, SRL „Mihailena Agro” (director Eugenia Chilari),  premiu –   1400 lei;

Locul II – 328 ch/ha, SRL „AGRO SZM” (director Victor Hropotinschi), premiu   1200 lei;

Locul III – 280 ch/ha,  SRL „Grildas Agro” (director Grigore Lupașcu), premiu –  1000 lei;

Grupa II, suprafaţa 100 – 300 ha:

Locul I – 398 ch/ha, SRL „EcoAgroGrup” (director Nicolae Cebotari), premiu   – 1200 lei;

Locul II – 338 ch/ha, SRL „Valea Sofiei” (director Ion Babără), premiu – 1000 lei;

Locul III – 290 ch/ha, GȚ „Eugenia  Cebotari” (director Anatolie  Nicu), premiu –  800 lei;

Grupa III,  suprafaţa  50 – 100  ha:

Locul  I – 670 ch/ha, SRL „Dimazcom Nord” (director Mihail Mazurchevici), premiu -1000 lei;

Locul II – 422 ch/ha, SRL „Zgura  Agro”  (director Mihail Nedelciuc), premiu            – 800 lei;

Locul III – 242 ch/ha, SRL „Popeșteanca”( director Andrei  Starii), premiu – 600 lei.

 

1.6. Întreprinderile agricole care au obţinut cea mai înaltă productivitate la recoltarea soiei (suprafaţa nu mai mica de 50 ha):

Locul I – 19.0 ch/ha, SRL  ,,Baronceanca” (director Valeriu Rotari), premiu –  1200  lei;

Locul II – 18,0 ch/ha, SRL ,,Zgura  Agro”  (director Mihail Nedelciuc), premiu – 1000  lei;

Locul III – 15,4 ch/ha,  SRL „Grildas  Agro” (director Grigore Lupașcu), premiu –  800 lei.

 

1.7. Întreprinderile agricole care au obţinut cea mai înaltă productivitate la recoltarea fructelor, nu mai puţin de 85 ch/ha:

Locul I – 150,0 ch/ha, SRL „Zgura  Agro” (director Mihail Nedelciuc), premiu – 800 lei;

Locul II -180,3 ch/ha,  SRL „Interfruct” (director Aurica Obrejanu), premiu – 600 lei;

Locul III – 192,0 ch/ha,   SRL „Bursemcom” (director Ala  Burlacu), premiu – 400 lei.

 

1.8. Pentru cele mai bune rezultate  obținute în dezvoltarea sectorului zootehnic:

Locul I  –  SRL „Valea  Sofiei” (director Ion Babără), premiu – 1500 lei;

Locul II – CAP „Sof-Agro-Prezent”  (presedinte Liuba Babără), premiu – 1000 lei.

Au fost omagiați agricultorii raionului Drochia

  • Vasile Grădinaru, președintele raionului Drochia(în stânga) și Chiril Darii, director, SRL Petreanca-Agro”„

  • Tineri, veseli și prosperi (de la stânga la dreapta): Ion DASCĂL, director SRL „Tehagrodas”; Ion LUPAȘCU, primar, s. Mândâc; Anatol GRUMEZA, agronom, SRL „Grildosagro”; Petru TURCULEȚ, primar, s. Șuri; Sergiu GAVRILIUC, consilier raional

  • Valerian Gherman, specialist, Direcția Agricultură și Relații Funciare

  • Victor Lolptenco, veteran al agriculturii

  • Andrei Starii, director, SRL „Popeșteanca”

  • Dumitru Postovanu, veteran al agriculturii

  • Valeriu Tizu, primar, comuna Petreni

  • Galina Catlabuga, primar, s. Miciurin

  • Ion Nicora, șeful Direcției Agricultură și Relații Funciare

  • Petru Bărbieru, primar, s. Țarigrad

  • Tudor Chilari, director, SRL „Mihailena-Agro”

  • Victor Burlacu, director, SRL „Agrofields”

  • Gradul I - Mihail NEDELCIUC (director SRL „Zgura Agro”)

  • Gradul II - Ion BABĂRĂ (director SRL „Valea Sofiei”)

Lasă un răspuns

Puteţi, de asemenea, ca...

45334534

STOP FALS: Europa devine focarul hepatitei A

Citeşte mai mult →