Se încarcă...
Ești aici  Acasă  >  Agricultură  >  Articol curent

Singura modalitate prin care poți face lucruri extraordinare este să iubești profund ceea ce faci [FOTO]

Prin   /  02/12/2016  /  Nici un comentariu  /   191

Totalurile concursului raional „Cea mai bună organizare şi desfăşurare a lucrărilor agricole în anul 2016”

15272335_853201508115962

Totalurile concursului raional  „Cea mai bună organizare şi desfăşurare a lucrărilor agricole în anul 2016”

1.1.Întreprinderile agricole, care au obţinut cele mai bune rezultate la înfăptuirea lucrărilor agricole în perioada aprilie-iunie:

Grupă I

Locul I – SRL „Grildos-Agro” (director Grigore Lupașcu), premiu – 1200 lei;

Locul II – SRL „Cubvas-Agro” (director Vasile Cubei),  premiu – 1000 lei;

Locul III – SRL „WeTrade-Agro” (director Ion Echim), premiu – 800 lei;

Grupă II

Locul I – SRL „Zgura-Agro” (director Mihail Nedelciuc), premiu – 800 lei;

Locul II – SRL „Dimazcom Nord” (director Mihail Mazurchevici), premiu – 700 lei;

Locul III – SRL „Bursemcom” (director Ala Burlacu), premiu – 600 lei;

Grupă III

Locul  I – GȚ „Cebotari Eugenia” (director Anatolie Nicu), premiu – 600 lei;

Locul II – SRL „Agroelit” (director Mihail Bostan), premiu – 500 lei;

Locul III – CAP „Sof-Agro-Prezent” (președinte Liuba Babără), premiu – 400 lei.

 

1.2.  Întreprinderile agricole care au obţinut cea mai înaltă productivitate la recoltarea cerealelor:

Grupa I, suprafața peste 600 ha:

Locul I – 50,0 ch/ha,  SA „Kelley-Grains” (director Gheorghe Caradjov), premiu -1200 lei;

Locul II – 46,48 ch/ha, SRL „Valea Sofiei” (director Ion Babără), premiu – 1000 lei;

Locul III – 45,00 ch/ha, SRL „Petreanca-Agro” (director Chiril Darii), premiu – 800 lei;

Grupa II, suprafața 300 – 600 ha:

Locul I – 56,53 ch/ha,  SRL „Bursemcom” (director Ala Burlacu),  premiu  – 1000 lei;

Locul II – 51,46 ch/ha, SRL „Dimazcom-Nord” (director Mihail Mazurchevici), premiu – 800 lei;

Locul III – 49,61ch/ha,  SRL „Zgura-Agro” (director Mihail Nedelciuc), premiu – 600 lei;

Grupa III, suprafața 100 – 300 ha:

Locul I – 50,18 ch/ha,  SRL „Climcom Invest Grup” (director  Gheorghe Climauțan) premiu – 800 lei;

Locul II – 47,60 ch/ha, SRL „Agroelit” (director Mihail Bostan), premiu – 600 lei;

Locul III – 40,64 ch/ha,  SRL „Agrofields” (director Victor Burlacu), premiu – 400 lei.

 

1.3. Întreprinderile agricole care au obţinut cea mai înaltă productivitate la recoltarea porumbului:

Grupa I, suprafața peste 300 ha:

Locul I – 53,4 ch/ha,  SRL „AGRO-SZM” (director Victor Hropotinschi), premiu – 1000 lei;

Locul II – 53,0 ch/ha, SRL „WeTrade Agro” (director Ion Echim), premiu – 800 lei;

Locul III – 30,0 chg/ha, SRL „Cubvas -Agro” (director Vasile Cubei) premiu – 600 lei;

Grupa II, suprafața  100- 300 ha;

Locul I – 54,5 ch/ha, SRL „Dimazcom Nord” (director  Mihail  Mazurchevici), premiu  – 1000 lei;

Locul II – 36,5 ch/ha, SRL  „Valea  Sofiei”  (director  Ion  Babără), premiu – 800 lei;

Locul III – 34,3 ch/ha, SRL „Mihailena-Agro” (director Eugenia Chilari), premiu –  600 lei;

Grupa III, suprafața  50 – 100 ha:

Locul I – 57,6 ch/ha,  SRL „Bursemcom” (director Ala  Burlacu), premiu –  600 lei;

Locul II – 53,0 ch/ha,  SRL „Zgura  Agro” (director Mihail Nedelciuc), premiu   –  400 lei;

Locul III – 50,0 ch/ha,  SRL „Dealul Ochiulalbean” (director Victor Zbancă), premiu – 200 lei.

 

1.4. Întreprinderile agricole  care au obținut cea mai  inaltă roadă de floarea soarelui:

Grupa I, suprafață peste 100 ha;

Locul I  – 26,5 ch/ha,   SRL „WeTrade Agro” (director Ion Echim), premiu – 1200 lei;

Locul II – 25,8 ch/ha,   SRL „Bursemcom” (director Ala Burlacu), premiu  – 1000 lei;

Locul III – 23,1ch/ha,  SRL „Dealul Ochiulalbean” (director Victor Zbancă), premiu – 800 lei;

Grupa II, suprafața 100 – 300 ha;

Locul I – 25,6 ch/ha, SRL „ClimComInvest Grup” (director Gheorhge Climăuțan) – 1000 lei;

Locul II –  20,4 ch/ha  SRL „Noch Impex” (director Hariton Murzac), premiu – 800 lei;

Locul III -19,0 ch/ha, SRL „Drochianca” (director Ion Marcu), premiu – 600 lei.

 

1.5. Întreprinderile agricole care au obţinut cea mai înaltă productivitate la recoltarea sfeclei de zăhar:

Grupa I, suprafaţa peste 300 ha:

Locul I – 333 ch/ha, SRL „Mihailena Agro” (director Eugenia Chilari),  premiu –   1400 lei;

Locul II – 328 ch/ha, SRL „AGRO SZM” (director Victor Hropotinschi), premiu   1200 lei;

Locul III – 280 ch/ha,  SRL „Grildas Agro” (director Grigore Lupașcu), premiu –  1000 lei;

Grupa II, suprafaţa 100 – 300 ha:

Locul I – 398 ch/ha, SRL „EcoAgroGrup” (director Nicolae Cebotari), premiu   – 1200 lei;

Locul II – 338 ch/ha, SRL „Valea Sofiei” (director Ion Babără), premiu – 1000 lei;

Locul III – 290 ch/ha, GȚ „Eugenia  Cebotari” (director Anatolie  Nicu), premiu –  800 lei;

Grupa III,  suprafaţa  50 – 100  ha:

Locul  I – 670 ch/ha, SRL „Dimazcom Nord” (director Mihail Mazurchevici), premiu -1000 lei;

Locul II – 422 ch/ha, SRL „Zgura  Agro”  (director Mihail Nedelciuc), premiu            – 800 lei;

Locul III – 242 ch/ha, SRL „Popeșteanca”( director Andrei  Starii), premiu – 600 lei.

 

1.6. Întreprinderile agricole care au obţinut cea mai înaltă productivitate la recoltarea soiei (suprafaţa nu mai mica de 50 ha):

Locul I – 19.0 ch/ha, SRL  ,,Baronceanca” (director Valeriu Rotari), premiu –  1200  lei;

Locul II – 18,0 ch/ha, SRL ,,Zgura  Agro”  (director Mihail Nedelciuc), premiu – 1000  lei;

Locul III – 15,4 ch/ha,  SRL „Grildas  Agro” (director Grigore Lupașcu), premiu –  800 lei.

 

1.7. Întreprinderile agricole care au obţinut cea mai înaltă productivitate la recoltarea fructelor, nu mai puţin de 85 ch/ha:

Locul I – 150,0 ch/ha, SRL „Zgura  Agro” (director Mihail Nedelciuc), premiu – 800 lei;

Locul II -180,3 ch/ha,  SRL „Interfruct” (director Aurica Obrejanu), premiu – 600 lei;

Locul III – 192,0 ch/ha,   SRL „Bursemcom” (director Ala  Burlacu), premiu – 400 lei.

 

1.8. Pentru cele mai bune rezultate  obținute în dezvoltarea sectorului zootehnic:

Locul I  –  SRL „Valea  Sofiei” (director Ion Babără), premiu – 1500 lei;

Locul II – CAP „Sof-Agro-Prezent”  (presedinte Liuba Babără), premiu – 1000 lei.

Au fost omagiați agricultorii raionului Drochia

  • Vasile Grădinaru, președintele raionului Drochia(în stânga) și Chiril Darii, director, SRL Petreanca-Agro”„

  • Tineri, veseli și prosperi (de la stânga la dreapta): Ion DASCĂL, director SRL „Tehagrodas”; Ion LUPAȘCU, primar, s. Mândâc; Anatol GRUMEZA, agronom, SRL „Grildosagro”; Petru TURCULEȚ, primar, s. Șuri; Sergiu GAVRILIUC, consilier raional

  • Valerian Gherman, specialist, Direcția Agricultură și Relații Funciare

  • Victor Lolptenco, veteran al agriculturii

  • Andrei Starii, director, SRL „Popeșteanca”

  • Dumitru Postovanu, veteran al agriculturii

  • Valeriu Tizu, primar, comuna Petreni

  • Galina Catlabuga, primar, s. Miciurin

  • Ion Nicora, șeful Direcției Agricultură și Relații Funciare

  • Petru Bărbieru, primar, s. Țarigrad

  • Tudor Chilari, director, SRL „Mihailena-Agro”

  • Victor Burlacu, director, SRL „Agrofields”

  • Gradul I - Mihail NEDELCIUC (director SRL „Zgura Agro”)

  • Gradul II - Ion BABĂRĂ (director SRL „Valea Sofiei”)

Lasă un răspuns

Puteţi, de asemenea, ca...

Pâine şi sare primarului Iurie GROSU, în semn de recunoştinţă

Incursiune în trecut, prezent și viitor

Citeşte mai mult →